Lukier plastyczny

Lukier plastyczny jest idealny do dekoracji tortów, ciast, babeczek, do sporządzania drobnych elementów takich jak kwiatki, listki, różyczki itp. Bardzo prosty w przygotowaniu, można go barwić, przechowywać i jest w 100 procentach jadalny. Lukier plastyczny najlepiej kłaść na cieście posmarowanym masą maślaną, wtedy ładnie przylega do ciasta i się nie rozpuszcza.


ok. 600 - 800 g. cukru pudru
3 łyżeczki żelatyny
3 łyżeczki glukozy w proszku
50 ml. gorącej wody


W gorącej wodzie rozpuścić żelatynę, a następnie glukozę.

Połowę cukru wsypać do miski (lub na stolnicę), wlać do niego rozpuszczoną żelatynę z glukozą i wyrabiać jak ciasto. Powoli dosypywać cukier puder jednocześnie wyrabiając lukier na gładką, sprężystą masę. Nie trzeba wsypywać wszystkiego cukru od razu tylko stopniowo - masa nie może być twarda.

Przygotowany lukier rozwałkować na stolnicy posmarowanej olejem (ładnie odchodzi od stolnicy i nie przykleja się) i ozdabiać nim ciasto, torty lub babeczki. Można go barwić przy pomocy barwników spożywczych. Można przechowywać w lodówce w woreczku foliowym, a przed ponownym użyciem ogrzać w dłoniach, aby był znowu plastyczny.

*lukier plastyczny najlepiej rozwałkowywać na specjalnej macie silikonowej, np takiej jak TA-KLIK, podsypując cukrem pudrem, unikniemy wtedy przyklejenia grudek i innych "paproszków".  

*do rozwałkowywania lukru najlepiej mieć oddzielny wałek. Ja mam wałek tego typu KLIK, świetnie się sprawdza i nic się do niego nie przykleja.

Zagnieciony lukier plastyczny, gotowy do rozwałkowania

Najprostsze różyczki z lukru plastycznego


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Wilczkowy Świat , Blogger