Rosół drobiowy - ozonowanie żywności

Rosół to jedna z moich ulubionych zup, bo jej przygotowanie nie jest skomplikowane – wrzucamy wszystko do jednego garnka, gotujemy kilka godzin, na koniec doprawiamy. Tyle. Ale dobry rosół to w dużej mierze zasługa dobrego mięsa i dobrych warzyw. Dzisiaj przygotowałam rosół z wody, warzyw i korpusu z kurczaka, które najpierw poddałam ozonowaniu. Pod przepisem kilka ważnych informacji o tym co to jest ozonowanie, jak wygląda, jakie ma zastosowanie i czy warto ozonować żywność. Zapraszam!


połowa korpusu kurczaka
4 litry wody
1 marchewka
1 pietruszka
pół selera
1 cebula
kawałek pora
sól
pieprz
lubczyk
4 kulki ziela angielskiego
2 liście laurowe
koperek/natka pietruszkiWarzywa pokroić w większe kawałki, cebulę przypiec nad palnikiem gazowym bądź na suchej patelni. Mięso z kurczaka włożyć do garnka, zalać wodą, włożyć warzywa i przypieczoną cebulę, zagotować. Gdy wszystko się zagotuje, zmniejszyć ogień, zdjąć powstałe szumy, dodać liście i ziela angielskie. Gotować na małym ogniu przez kilka godzin. Pod koniec doprawić do smaku solą, pieprzem i lubczykiem. Podawać gorący z makaronem i posiekanym koperkiem lub natką pietruszki.


Do ozonowania produktów na rosół użyłam tego ozonatora. Podczas gotowania od razu czuć było różnicę – woda była smaczniejsza, mięso pozbawione wszelkich „zapaszków”, które czasami się pojawiają nawet przy świeżym mięsie. Rosół dochodził powoli, ładniej pachniało w kuchni i ogólnie był smaczniejszy, co stwierdziły dzieci i mąż. Ale co to jest ozonowanie??


Ozonowanie jest to sposób przeprowadzania dezynfekcji (pomieszczeń, żywności) za pomocą ozonu, który ma silne właściwości utleniające. Ozonowanie jest ekologiczne, bezpieczne, działa bakteriobójczo, wirusobójczo i grzybobójczo. Ozon usuwa zapachy np. odór papierosowy, usuwa zarodniki grzybów tworzących pleśnie, roztocza, drobnoustroje, pestycydy, fungicydy, azotany, pleśnie i grzyby z warzyw czy owoców, hormony, zanieczyszczenia w mięsie, drobiu, owocach morza, usuwa alergeny, pyłki kwiatowe i roślinne, pyłki z pomieszczeń domowych i biurowych, alergeny od ptaków i zwierząt domowych.

Ozonowanie wody: wlać wodę z kranu do naczynia szklanego, plastikowego lub ceramicznego (nie stosować naczyń metalowych ani emaliowanych). Do pojemnika z wodą  włożyć końcówkę z dyfuzorem i nastawić czas ozonowania od 5 do 30 minut (u mnie 10 minut).  Przy ozonatorach o pojemności od 200 do 600 mg/h przy krótkim ozonowaniu nie trzeba wychodzić z pomieszczenia, przy dłuższym lepiej opuścić  pokój/kuchnię. Wodę po zakończeniu ozonowania należy odstawić na ok.  20 minut i dopiero po tym czasie używać do picia lub gotowania. Woda jest czysta, świeża, nie czuć żadnych dziwnych „posmaków”, jest dokładnie oczyszczona z chloru, bakterii, metali czy chloroformu.  


Ozonowanie warzyw: warzywa umieścić albo w torebce foliowej, albo w naczyniu z wodą (ja wybrałam tę opcję). Umieścić w wodzie rurkę z dyfuzorem ozonatora. Włączyć ozonator na 10 minut, po zakończeniu ozonowania pozostawić je w wodzie na następne 10 minut, po czym wodę odlać, a warzywa używać do jedzenia lub gotowania. Warzywa są pozbawione bakterii, wirusów, pleśni, grzybów i azotanów.


Ozonowanie mięsa: do pojemnika szklanego wlać wodę z kranu, w wodzie zanurzyć mięso ( u mnie kawałek korpusu). Włożyć do wody końcówkę z dyfuzorem i ozonować przez 20 minut. Następnie wodę wylać, a mięso osuszyć na sitku. Mięso jest odświeżone, odkażone, pozbawione zanieczyszczeń metalicznych, hormonów, antybiotyków, mikroorganizmów, ozon usuwa powierzchniowo związki chemiczne służące do konserwacji żywności oraz grzyby, bakterie i wirusy. Przy ozonowaniu mięsa na powierzchni wytworzyła się brzydka „piana”, którą należy usunąć przed wyjęciem mięsa z wody. 

Brzydka piana na powierzchni mięsa 


Jestem bardzo zadowolona z mojego ozonatora  przede wszystkim ze względu na możliwość przygotowywania zdrowszych posiłków, a zdrowe posiłki to mój priorytet! Poza tym bardzo polubiliśmy smak czystej, ozonowanej wody, a kawa czy herbata smakuje teraz o wiele lepiej.


Oprócz ozonowania żywności próbowaliśmy ozonować pomieszczenia i klimatyzację samochodową – powietrze było świeże, zniknęły zapachy stęchlizny (z klimatyzacji). Ozon działa bakteriobójczo, usuwa bakterie, wirusy, roztocza, pyłki alergiczne w powietrzu – a to dla mnie bardzo istotne, bo mam w domu alergików. Na razie polubiliśmy się z ozonatorem, a jaki wpływ ma ozonowanie mieszkania na moich alergików napiszę później.


*wpis powstał we współpracy z firmą ozoneo.pl  
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © Wilczkowy Świat , Blogger